Nieuwe inspectieresultaten van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schetsen opnieuw een ontluisterend beeld van de varkenshouderij. Bij 101 van de 170 gecontroleerde bedrijven zijn één of meer overtredingen geregistreerd. Bijna 6 van de 10 varkensbedrijven houden zich niet aan de wettelijke welzijnsregels.
Varkens leven nog steeds in kale hokken
Onvoldoende hokverrijking is ook nu weer de meest voorkomende overtreding. Varkens hebben een sterke natuurlijke drang om te wroeten en hun omgeving te onderzoeken. Daarvoor moeten ze, volgens de wet, geschikt materiaal krijgen. Maar veel varkens krijgen ongeschikt materiaal, dat veroorzaakt frustratie en stress. Het voorbeeld op de foto toont een rubber bal aan een ketting, waar de dieren niet eens goed bij kunnen.
Er gaat van alles mis
Ook op andere punten gaat veel mis. Zo leven veel varkens in te donkere stallen, en krijgen ze te weinig drinkwater en ruimte. Moedervarkens hebben vaak geen nestmateriaal en veel beren leven op een kale vloer omdat het verplichte strooisel ontbreekt. Bij flink wat bedrijven vond de NVWA bovendien meerdere overtredingen. Op 11 bedrijven ging het maar liefst om 5 of meer overtredingen tegelijk.
Handhaving schiet tekort
De meeste overtredingen worden steevast afgedaan met een waarschuwing. Volgens Varkens in Nood is dat onvoldoende. De resultaten van de afgelopen jaren tonen steeds hetzelfde patroon: veel bedrijven houden zich niet aan de wet. Ten koste van de varkens.
De NVWA voerde ook 95 herinspecties uit. Dit zijn extra controles bij bedrijven waar eerder overtredingen zijn gevonden. Bij een groot deel waren die problemen inmiddels opgelost. Dat benadrukt het belang van inspecties. Toch worden varkensbedrijven nog veel te weinig gecontroleerd. Zo zijn er bij deze inspecties 123 bedrijven geselecteerd die al meer dan 10 jaar niet gecontroleerd waren op dierenwelzijn.
Dierenwelzijn beter beschermen
Het is diep triest en veelzeggend dat ook dit jaar de meeste varkensbedrijven niet eens voldoen aan de wettelijke minimumeisen voor het welzijn van hun dieren. Daarom zijn meer controles nodig en strengere straffen bij overtredingen. Alleen zo kunnen we het welzijn beschermen van miljoenen varken in Nederland. Varkens in Nood blijft zich voor hiervoor inzetten. Help je mee?
Als dierwetenschapper ken ik het leed van varkens in de intensieve veehouderij maar al te goed. Het huidige systeem ziet varkens alleen als producten, waardoor ze structureel worden mishandeld en uitgebuit. Een triest bestaan voor dieren die zoveel beter verdienen. Bij Varkens in Nood zet ik mij met veel passie in om het leven van de miljoenen varkens in Nederland te verbeteren.